Uğur Ayakkabı

Uğur Ayakkabı (http://www.ugurayakkabi.com/index.php)
-   Yurtiçi Haberler (http://www.ugurayakkabi.com/yurtici-haberler-24.html)
-   -   Suriye de Güzergah Savaşları (http://www.ugurayakkabi.com/yurtici-haberler-24/suriye-de-guzergah-savaslari-283.html)

Mehmet Yildiz 24.06.2017 04:12

Suriye de Güzergah Savaşları
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Astana mutabakatı çerçevesinde ve Fırat Kalkanı Harekâtının devamı niteliğinde Kilis ten Suriye ye yeni askeri birlikler sokuyor. 4 ana çatışmasızlık bölgesini kapsayan ve sahaya yansımaya başlayan mekanizmayla ilgili detayları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gazetecilere anlattı Kimin nereye, nasıl konuşlanacağı, asayişin nasıl sağlanacağı; süreci kimin, nasıl izleyeceğine ilişkin müzakereler Rusya ve İran la yoğun şekilde sürüyor.
Gazete Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre oluşturulan çalışma grubu ve teknik heyetler; rejim güçleri ile muhalif güçler arasında konuşlandırılacak birliklerin kimlerden oluşacağını, sayısını belirleyecek. Hedef; ateşkesi daha yapısal ve kalıcı hale getirmek, çatışma ihtimalini minimize etmek ve güçlerin güvenli şekilde ayrışmasını sağlamak. Temmuz başında Astana daki toplantıda nihai şekline kavuşturulacak olan çatışmasızlık bölgeleri taslak planına göre; İdlib bölgesinde Türk ve Rus askerleri, Şam çevresinde ağırlıklı olarak Rusya ve İran, güneyde Deraa bölgesinde Ürdün ve ABD askerleri konuşlanacak. Rusların önerisi olan Kırgız ve Kazak askerlerinin görev gücü içinde yer alması ise tartışılıyor.TEL RİFATIN DOĞUSU MARENİN BATISI
Yarım ölçekte yani 2 bölük mekanize tugaydan oluşan TSK birliği Suriye ye, Kilis ten giriş yapacak. Tel ın doğusunda, Marenin batısında konuşlanacak. Bu bölge, kısa süre önce PYD/YPGliler tarafından ÖSO ya terk edilmişti. Bu, Türkiye nin başından beri kırmızı çizgi ilan ettiği Azez- Mare hattında güvenli bir bölge oluşturulması açısından çok önemli bir gelişme.
RUSYA AFRİNDE SEYRELTME YAPTI
Afrin bölgesindeki ve Tel Rifatın doğusundaki PYD/YPGliler, bir süre önce Rusya tarafından seyreltilmeye başlanmıştı. Astanada varılan 3lü mutabakatta ilk etapta, TSK nın sorumluluk sahası olarak İdlib belirlenmişti. Tel Rifatın doğusunun TSKnın kontrol ve denetimine geçmesiyle, Afrinin kuşatma ve izolasyonu tamamlanabilecek. Bölgede askeri bir havaalanı pisti bulunuyor. ABD askerlerinin buraya giremeyecek olması Astana mutabakatının hayata geçirilmesi, sahaya yansıması açısından önemli kazanım olarak görülüyor.
http://im.haberturk.com/2017/06/24/v...13_620x410.jpg


GÜZERGÂH MÜCADELESİ
ın kuzeyini büyük oranda ele geçiren ABD destekli PYD/YPG, kuzey-güney geçişli tren yollarını da aldı. DEAŞ, Deyrizora doğru süpürülüp sıkıştırılıyor. Rus uçakları buradaki DEAŞ hedeflerini vururken, Esad güçleri de buraya saldırıyor. ABD dahil sahadaki tüm güçler; Rusya ve Suriye burayı ele geçirmek istiyor. İran ve Rusyanın burada üs kurma hedefi var. ABD açısından Şam ile Bağdat arasındaki bağlantıyı kesmek için kritik öneme sahip olan Deyrizor, Rusya ve Suriye için de stratejik bir bölge. ABDnin Rakkada Suriye uçağını düşürmesi, İranın füzeyle buradaki DEAŞ hedeflerini vurmasının arkasında da bu mücadele yatıyor. TSK nın sorumluluk sahaları arasında Deyrizor yer almıyor.
MENZİL REKABETİ
ABD, Bağdat-Amman arasında bir otoyol inşa edip kendi kontrolünde işleteceğini açıklarken; Iraktan Akdenize kadar çıkış yapmayı, İranı engellemeyi amaçlıyor. Aynı zamanda Suriyeden Suudi Arabistana giden koridorları kapatıp burada bir kalkan oluşturmayı hedefliyor. İşte bu noktada Suudi-Katar krizi de bu gelişmelerle ilişkilendiriliyor. İranın da Senendec-Lazkiye arasına bir demiryolu inşa etme projesi bulunuyor. Suudi Arabistanın Katar ambargosu ve yaşanan gelişmelerin Astana sürecini yıkmayı planladığı değerlendiriliyor ancak ne Türkiye ne de Rusya buna izin vermeyecek. Planlanan bu iki yol, doğubatı istikametinde Suriyenin orta kuzeyi ile orta güneyini bölüyor. Suriyedeki mücadelenin, güzergâh ve menzil savaşlarına dönüştüğünü söylemek mümkün. Haseke, Rimeylan, Kobani, Rakka, Halep gibi yerler saha hâkimiyeti açısından önemli olduğu kadar; tarım, sanayi, petrol üretimi ve ticaret açısından da oldukça stratejik. Türkiye, Astana sürecini yıktırmayarak Suriyenin kuzeyinde söz sahibi olduğunu, buranın eko-politiğine hâkim olduğunu da gösterdi


Forum Saati: 18:22. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Uğur Ayakkabı